Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Bosko w Rumi

Warsztaty Biotechnologiczne

24 września 2019 r.

Czy słyszeliście o świecących meduzach, zamieszkujących oceaniczne głębiny? A może chcielibyście zobaczyć tajemniczą zielonkawą poświatę, za pomocą której zwierzęta te komunikują się ze sobą w krainie wiecznej ciemności? Doświadczyła tego na własne oczy grupa naszych uczniów z klasy 3aL (grupa biologiczna), 2 abL (grupa biologiczna) oraz wybrani uczniowie z klas pierwszych liceum (rozszerzenie biologiczne) podczas tegorocznych warsztatów biochemiczno – informatycznych na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dnia 17.09.2019 r. Uczniowie w laboratorium własnoręcznie – pod kontrolą zespołu naukowego dr Szymona Ziętkiewicza - wyizolowali zielone białko fluorescencyjne meduzy (GFP) z transgenicznych szczepów bakterii E.coli, zgodnie z procedurami stosowanymi w laboratoriach biochemicznych na całym świecie. Ponieważ białko świecących meduz jest wyjątkowo stabilne, próbki wyizolowanego materiału można było zabrać do domu, by osobiście podziwiać ów cud natury (jak na załączonym zdjęciu) jeszcze przez długie miesiące a nawet lata. Aby zrozumieć naturę białek (w tym tych świecących), młodzież wzięła również udział w zajęciach komputerowych z modelowania molekularnego, pod czujnym okiem prof. dr hab. Stanisława Ołdzieja , prodziekana ds. rozwoju na Wydziale Biotechnologii, który – oprócz pełnienia roli gospodarza warsztatów - zadbał również o słodki poczęstunek podczas przerwy między częścią laboratoryjną i informatyczną. Każdy z naszych uczniów miał świetną okazję zapoznać się z pracą biotechnologa, porozmawiać osobiście z kadrą Wydziału i poczuć się, jak prawdziwy naukowiec. Być może za rok ktoś z naszych obecnych maturzystów sam poprowadzi podobne warsztaty biotechnologiczne dla młodzieży Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego,

nad czym już dziś zastanawia się

Jarosław Gronau

 

Ostatnia modyfikacja: 2019-09-24 21:08:20 (Marcin Jułkowski)